Language unit «Busy Bees» Day 9.

Day 9. Childhood. День 9. Дитинство
Language unit «Busy Bees» presented its song «The More We Get Together» at the contest «Song Battle». They took the third place.
Then the children had a curious Eco Quest ”Natural Mosaics». They went around the school and found things according to the list. There were four teams. After that kids made up a thematic collage.
After lunch schoolchildren had an exciting quest too. They read and translated instructions in English, tried to find pieces of the big puzzle and fitted them together.
Мовний загін «Busy Bees» виборов призове місце у міському конкурсі пришкільних таборів “Song Battle”, який відбувся на базі ЗОШ №22.
Пізніше чотири команди нашого загону змагалися у екоквесті, завданням якого було знайти природні матеріали за списком та створити колаж.
Після обіду школярі мали захоплюючий квест. Читаючи та перекладаючи інструкції, діти намагались знайти частини пазла та скласти його.

Запис опубліковано в розділі Батькам, Новини. Bookmark the permalink.